INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z AUDIOPRZEWODNIKA
11 Kościół św. Jana
Uwaga! Kościół św Jana jest dostępny dla turystów od 10.00 do 17.00, w niedzielę od 10.30 do 13.00 poza odprawianymi ceremoniami
DODATEK: Posłuchaj w drodze do kolejnego punktu
O ucieczce księcia Kiejstuta z Malborka
Punkty na mapie
LISTA PUNKTÓW AUDIOPRZEWODNIKA
Legendy, ciekawostki, miasto
Znak wielkiej powodzi
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w końcu XIII wieku jako kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Zarówno w średniowieczu jak i w czasach najnowszych był wielokrotnie przebudowywany. Obecną formę architektoniczną świątynia zawdzięcza kampanii budowlanej około 1468 r., kiedy dźwigała się z ruin po wojnie trzynastoletniej.
Kościół został wzniesiony z cegły na starych fundamentach jako budowla halowa o trzech nawach i sześciu przęsłach, bez wydzielonego prezbiterium. Wnętrze świątyni zostało nakryte sklepieniem kryształowym, zastąpionym w 1534 roku sieciowym. Budowę wieży zakończono w 1623; jej zwieńczenie w kształcie kuli, istniejące do 1945, w 1923 pozłocono. Po pożarze w 1668 roku świątynia została skrócona o jedno przęsło.
W XIX stuleciu kościół obudowany został niewielkimi kamieniczkami służącymi parafii. Prace konserwatorskie przeprowadzono w nim w okresie międzywojennym. Wymieniono wówczas wyposażenie i witraże.
Podczas II wojny światowej budowla została zniszczona. Zwalona została wieża, jedyny dzwon (z 1502) był w połowie stopiony. Świątynia została pozbawiona dachów i okien, natomiast sklepienie zostało podziurawione i straciło swój wygląd (obecnie w nawie głównej znajduje się sklepienie kryształowe, w bocznych żebrowe)[2]. Neogotyckie ołtarze uniknęły zniszczeń. W 1945 roku rozpoczęto usuwanie gruzów, wprawianie szyb w oknach i zabezpieczanie przed opadami atmosferycznymi. W dniu 2 maja 1945 roku świątynia została poświęcona przez księdza Konrada Willa, natomiast w dniu 3 maja tegoż roku ksiądz Klemens Majewski odprawił w niej pierwsze nabożeństwo.
W świątyni znajduje się gotycka chrzcielnica z XIV stulecia, a także kilka rzeźb:
Do najcenniejszych należy średniowieczna rzeźba św. Elżbiety Turyńskiej z około 1410 roku umieszczona w południowej nawie, neogotycki zespół ołtarzy,
, gotycki krucyfiks z XV stulecia, umieszczony w kruchcie oraz gotycka figura świętego Jana Ewangelisty, umieszczona w zwieńczeniu prospektu organowego, wykonana około 1800 roku. Barokowy świecznik z rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczoną na porożu jelenia pochodzi z XVII stulecia. Z dzieł malarstwa zachowały się: malowany na desce obraz Sądu Salomona z około 1600 roku a także znajdujący się w barokowym ołtarzu, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1629 roku[4].
Kościół św. Jana przez całą swoją historię był świątynią katolicką.